Black

Splits

10.2km 350m

Pos Name Club Age Class Time
1st Joe Taunton NGOC M21 82:41

Brown

Splits

9.1km 310m

Pos Name Club Age Class Time
1st Joe Woodley AIRE M18 72:17
2nd Michael Adams SYO M18 94:16
3rd Lucy Wiegand SYO W45 106:00
rtd Andrew Thorpe EPOC M40  
m13-21 David Bowman AIRE M40 81:01

Short Brown

Splits

8.0km 265m

Pos Name Club Age Class Time
1st Matthew Fellbaum MDOC M16 71:44
2nd Richard Parkin DVO M45 76:22
3rd Mark Seddon SELOC M50 77:29
4th Steve Dempsey MDOC M50 83:56
5th Paul Taylor EPOC M45 86:00
6th David Hunt BOK M50 86:56
7th Ian Marshall AIRE M50 87:36
8th Gavin Smith SROC M55 91:19
9th Lee Scott SYO M45 91:49
10th Vince Grealy CLARO M50 93:15
11th Clive Giddis DEE M50 94:19
12th Steve Wilson PFO M35 94:42
13th Mike Pedley EPOC M50 94:45
14th David McCann MDOC M50 95:09
15th Paul Wright PFO M50 95:42
16th Jamie Hoyle PFO M16 97:14
17th Richard Henderson BL M50 105:16
18th Stephen Fellbaum MDOC M50 106:22
19th John Franklin SYO M60 111:04
20th Kevin Booth PFO M45 112:34
21st Ruth Beresford IND W21 156:17
rtd Paul Addison DVO M55  
m10-17 Steven Wood EPOC M60 88:08
m9-17 Raymond Stone EPOC M60 149:18
m7-9 m16-17 Emma Daniel SYO W20 213:44

Blue

Splits

6.6km 230m

Pos Name Club Age Class Time
1st Adrian Pickles AIRE M55 59:51
2nd Steve Corrigan EBOR M55 60:48
3rd Will Barraclough EPOC M35 67:16
4th Neil Harvatt HALO M55 67:56
5th Steve Whitehead EBOR M60 68:04
6th Bruce Woodley AIRE M45 69:16
7th Paul Bradbury SYO M55 74:05
8th Frank Kew AIRE M60 75:40
9th Howard Sawyer AIRE M55 76:54
10th Viv Barraclough EPOC W35 79:10
11th David Harrison EPOC M40 79:36
12th Keith MacDermott EBOR M60 79:57
13th Sarah Howes SAX W50 83:13
14th Roger Lott AIRE M60 83:22
15th Anya Crocker DEE W21 83:24
16th Jeff Harris EBOR M55 85:04
17th Ian Farrell MDOC M21 85:12
18th William Drewe AIRE M21 85:55
19th David Rose PFO M60 86:16
20th Andrew Payne DEE M60 88:47
21st Michelle Mackervoy DVO W40 89:56
22nd Sophie Brown AIRE W40 90:17
23rd Julian Lailey SROC M65 91:11
24th Stuart Gall SOLWAY M35 92:57
25th Jane McCann MDOC W45 93:02
26th Hamish Willis PFO M55 94:54
27th Emma Harrison EPOC W40 97:56
28th Simon Brook AIRE M55 98:21
29th Stephen Round SELOC M60 99:55
30th David Lloyd EBOR M60 102:33
31st Bob Steeper EPOC M50 108:18
32nd John Nutall IND M65 126:51
33rd Miles Gilleard AIRE M16 159:46
rtd Martyn Gill AIRE M60  
rtd Amanda Crawshaw EPOC W40  
m16 Andrew Mackervoy DVO M45 81:44
m16 Ray Waight SYO M55 104:25

Short Blue

Splits

5.7km 190m

Pos Name Club Age Class Time
1st Helen Ockenden SROC W16 66:05
2nd Nigel Peters DEE M50 67:29
3rd Tim Wiegand SYO M45 69:06
4th Alistair Tinto EPOC M45 70:03
5th Louis Forshaw-Perring DVO M14 70:30
6th Louise Adams SYO W16 71:38
7th Tony Davies SELOC M65 72:08
8th David Hargreaves SROC M60 73:39
9th Ian Cooper SYO M65 75:57
10th Joe Uprichard DVO M14 76:41
11th Janet Adams SYO M50 77:39
12th Chris Rostron MDOC M65 78:04
13th Roy McGregor SROC M45 79:08
14th Mike Cope CLARO M65 83:28
15th Brian Shaw SYO M70 86:49
16th Simon Crocker DEE M50 87:31
17th Anne Ockenden SROC W16 89:43
18th Paul Booth SELOC M45 89:49
19th Lisa Broadest AIRE W35 90:25
20th Eric Burton SELOC M50 94:24
21st Philip Gager SROC M65 98:35
22nd Valerie Gilleard AIRE W50 99:29
23rd Bill Hyslop SROC M70 104:41
24th Barbara Majumdar DEE W65 113:58
m15-16 Peter Gorvett SYO M65 74:07
m9-12 Chris Kirkham MDOC M65 105:27

Green

Splits

5.0km 185m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mike Pownall EPOC M60 62:19
2nd Dave Brown EBOR M55 66:48
3rd Alan Poxon MDOC M55 68:55
4th Helen Gardner EBOR W60 71:52
5th Kate Bryant MDOC W60 75:12
6th Gill Harrington SYO W55 75:45
7th Megan Harrison EPOC W14 80:01
8th Alan Mullock DEE M65 81:12
9th Juliet Bentley SROC W45 81:15
10th Marcia Bradbury SYO W55 81:32
11th Pauline Tryner SYO W40 81:41
12th Jill Gorvett SYO W65 84:25
13th Mike Fairburn PFO M70 85:51
14th David Mawdsley MDOC M70 86:37
15th Ian Robson EBOR M60 88:39
16th Jean Payne DEE W60 90:54
17th Helen Smethurst PFO W50 91:40
18th Hannah Goldswain PFO W16 92:18
19th Stephen Beresford MDOC M65 94:45
20th Stan Appleton CLARO M65 95:01
21st Michael Owen MDOC M55 95:43
22nd Jim Mitchell PFO M70 103:09
23rd Neil Croasdell EPOC M65 117:02
24th Alison Doyle MDOC W60 130:06
m6-13 Val Pownall EPOC W55 56:57
m6-14 Dave Bryant MDOC M65 69:14
m14 Robert Verity DEE M70 83:27

Short Green

Splits

40km 140m

Pos Name Club Age Class Time
1st Brian Mellor EPOC M70 53:53
2nd Debra Hoyle PFO W40 61:04
3rd Geoffrey Millan MDOC M65 62:08
4th Kathryn Willis PFO W50 62:48
5th David Parkin DVO M80 63:10
6th Alexandra Watkins AIRE W45 63:57
7th Pam Brown EBOR W50 64:26
8th Gillian Rowan-Wilde PFO W65 70:05
9th Christopher Drew HH M65 75:52
10th Alan Heron SELOC M75 78:01
11th Helen Martland EPOC W45 82:41
12th Susan Allard DVO W50 83:29
13th Rod Shaw EPOC M75 86:36
14th Richard Gibbs MDOC M60 87:47
15th Monika Cooper SYO W65 87:50
16th Barbara Verity DEE W60 96:44
17th Catherine Oakes SELOC W40 99:36
18th Rebecca Lloyd EPOC W45 106:22
m3-4 rtd Jan Ellis MDOC W65  
w1 David Harbour CLARO M75 82:10

Very Short Green

Splits

3.1km 120m

Pos Name Club Age Class Time
1st Liz Drew HH W60 49:56
2nd Christine Robinson SYO W50 61:01
3rd Marion Bowman AIRE W40 71:14
4th Melody Thompson SELOC W50 78:36
5th Sara Farrell MDOC W21 96:24
6th Heather Pownall EPOC W18 108:04

Light Green

Splits

3.9km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alasdair Pedley EPOC M14 34:54
2nd Jack Cryer PFO M14 36:12
3rd Paul Van Dam HALO M45 52:30
4th George Tanner PFO M14 58:13
5th James McCann MDOC M14 77:56
6th Helen Woodley AIRE W45 91:56
m3-8 Philip Wiegand SYO M16 78:23
m8-11 Corinna Howorth PFO W14 101:26

Orange

Splits

3.2km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st George Van Dam HALO M12 23:31
2nd Adam Thorpe EPOC M12 23:36
3rd Nathan Sinclair SELOC M21 29:28
4th Laura Harrison EPOC W12 31:37
5th Ben Dempsey MDOC M12 33:40
6th Adam Wiegand SYO M12 35:15
7th Amy Bowman AIRE W12 36:11
8th Caroline Donelan PFO W50 50:15
9th Sue Brant   W65 62:26
10th Jennifer Gibbs MDOC W60 63:42
11th Gabriel, Max & Elijah Wilkinson     70:14
12th Joy Mellor EPOC W65 70:20
13th Nancy Ledger IND   79:10
m12-15 m17-18 Peter Mackervoy     36:24

Yellow

Splits

1.7km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Giddis DEE M16 9:28
2nd Sam Crawshaw EPOC M10 11:06
3rd Lewis Hodgson EPOC M10 14:30
4th Anna Thorpe EPOC W10 15:19
5th Ben Mackervoy DVO M10 16:51
6th Emma Giddis DEE W14 17:23
7th William Martland EPOC M10 18:17
8th Joanna Bowman AIRE W10 23:40
9th Kate Lee IND   27:03
10th Emma Van Dam HALO W10 27:41
11th Benjamin Hoyle PFO M14 27:49

White

Splits

0.8km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alex Crawshaw EPOC W10 7:52
2nd Luke Barraclough EPOC M10 10:11
3rd Geoorge Wright IND M8 10:42
4th Seth Barraclough EPOC M10 11:00
5th Joseph Barraclough EPOC M10 12:01
6th Rachel Davies   W7 13:30
7th Robert Lee     16:47
n/c Alistair Broadest+2 AIRE M4 22:41